Dışişleri’nden AP’ye tepki: Rapor, Ermeni anlatılarına dayanıyor

Türk Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu’nun (AP), Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakere sürecininin askıya alınmasını tavsiye eden kararına sert tepki gösterdi. Kabul edilen raporun tek taraflı Ermeni anlatılarına dayandığı ifade edildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AP tarafından tavsiye kararı niteliğindeki 2018 Türkiye Raporu’nun tek taraflı ve objektiflikten uzak olduğu, dolayısıyla bir değer atfetmediği bildirildi.

“Reform odaklı adımlar attığımız bir dönemde…”

Açıklamada, şu ifadelere yer veildi: “Türkiye, olağanüstü halin kaldırılması ile birlikte reform sürecindeki kararlılığını üç yıl aradan sonra Reform Eylem Grubu’nu üst üste iki kere toplayarak göstermiştir.

Yargı Reformu Stratejisi’nin güncellenmesi ve İnsan Hakları Eylem Planı’nın hazırlanması ve vize serbestisi sürecinde ilerleme kaydedilmesi gibi reform odaklı adımlar attığımız bir dönemde, raporda asılsız iddialara yer verilmiş olması Avrupa Parlamentosu’nun çelişkili ve ön yargılı tutumunun göstergesidir.”

“AP içinde sağlam bir zemin bulamadı”

Açıklamada, verilen aleyhte ve çekimser oyların yüksekliğinin, tavsiye kararının esasında 751 üyeli AP içinde de sağlam bir zemin bulmadığını gösterdiği kaydedildi. “AP’nin 15 Nisan 2015’te kabul ettiği, 1915 olaylarının 100. yılıyla ilgili tek taraflı Ermeni anlatılarına dayalı talihsiz değerlendirmesine bu sene de atıf yapılması, raporun yanlılığını ve siyasiliğini göstermektedir.” denildi.

Avrupa Parlamentosu: Türkiye ile müzakereler askıya alınsın

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin