YSK kararı: Maltepe’de sadece kalan sandıklar sayılacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Maltepe ilçe seçim kurullarının tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdı. Kalan sandıkların sayımı devam edecek.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İstanbul’un Maltepe ilçesindeki oy sayımının durdurulmasına itiraz etmişti. İtirazı karara bağlayan YSK, sadece kalan sandıkların sayılacağını karara bağladı.

KALAN SANDIKLARIN SAYIMI DEVAM EDECEK

YSK, Maltepe ilçe seçim kurullarının, tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdı. Bu karara göre, kalan sandıkların sayımı devam edecek.

CHP, MALTEPE KARARINA İTİRAZ ETMİŞTİ

CHP, İstanbul Maltepe 1’inci ve 2’nci ilçe seçim kurullarının bugüne kadar terminallerde yapılan tüm sayımların iptali yönündeki kararına itiraz etmişti.

Dilekçede, ilçe seçim kurullarının, yeniden sayım yapılan terminallerdeki sayımları iptal etmesi ve terminallerin kapatılması ve yenisinin kurulmaması kararının hukuken yanlış olduğu belirtilmişti.

YSK’YA KENDİ KARARINI HATIRLATTI

Seçim sonrası alınan yeniden sayım kararlarına karşı CHP’nin yaptığı itirazın, YSK tarafından “Sayımların başlamış olması ve sayım başlayan yerlerde maddi gerçekliğin ortaya çıkıyor olması” sebebiyle reddedildiğine işaret edilen dilekçede, YSK’nın ayrıca, “Sayımların bir an önce tamamlanması için gerekli tedbirlerin alınması”nı ilçe seçim kurulundan istediği kaydedilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin