Yeni Zelanda Başbakanı’ndan ‘her şeyi araştırın’ talimatı: Saldırı öncesi polis ve istihbaratın faaliyetleri incelenecek

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, terör saldırısının yaşandığı El Nur Camii'ndeki törene katıldı.

Yeni Zelanda’daki 15 Mart’taki cami saldırıları sonrası açıklamaları ve duruşu ile büyük destek alan Başbakan Jacinda Ardern, saldırılarla ilgili her şeyin açığa çıkması için üst düzey soruşturma talimatı verdi.

Adrenn’in talimatı ile Kraliyet Komisyonu saldırı öncesi ülkenin polis birimleri ile istihbarat servislerinin faaliyetlerini mercek altına alacak. Hata ve kusurların olup olmadığını raporlaştıracak. Saldırılarda 50 kişi hayatını kaybetmişti.

Yeni Zelanda yasalarına göre, Kraliyet Komisyonu ülkede en üst düzey bağımsız soruşturmaları yürüten kurum. Başbakan Ardern komisyonun kapsamlı bir rapor hazırlayacağını söyledi.

Ardern, “Bu terör eyleminin nasıl gerçekleştiğini anlamak için her şeyi inceleyeceğiz. Daha fazla bilgi sahibi olabilir miydik? Bu soru yanıtlanmalı” dedi.

Yarı otomatik silahlar yasaklandı

BBC’nin haberine göre, Ardern ayrıca soruşturmada, yarı-otomatik silahlara erişim ve sosyal medyanın saldırılarda oynadığı rol gibi konuların da inceleneceğini söyledi.

Yeni Zelanda hükümeti saldırıların ardından bir hafta içinde silah yasalarını değiştirerek yarı otomatik silahların ve tüfeklerin kullanımını yasaklamıştı. Yeni yasanın 11 Nisan’a kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Cami saldırılarının zanlısı 28 yaşındaki Avustralyalı saldırgan Brenton Tarrant ilk aşamada cinayetle suçlanıyor. Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, kaldırılan idam cezasının geri getirmesinin ise söz konusu olmadığını söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin