Yeni Nissan X-Trail: Daha karizmatik, daha cimri, daha pahalı!

Tr724 OTOMOBİL | YUSUF DERELİ

Japon devi Nissan’ın büroşürü, “Bugüne kadar yaptığın tüm yolculukları unut!”  cümlesiyle başlıyor yeni X-Trail’i anlatmaya. Otomobili incelemeye başladığınız zaman çok da haksız olmadıklarını görüyorsunuz. 1.6 litrelik dizel motor 130 HP güç üretiyor. Yakıt tüketimi ise fabrika verilerine göre karma tüketim 5.3. Kendi sınıfında kesinlikle iddialı bir otomobil. Fiyatı ise 280 bin TL’yi buluyor!

Yenilenen X-Trail, sahip olduğu özellikler ve yakıt tüketimiyle SUV otomobiller arasında ayrıcalıklı bir yere sahip. 130 HP’lik dizel motor ve otomatik vites seçeneği ile yeni X-Trail konforlu ve rahat bir yolculuk vaad ediyor kullanıcısına. Peki yeni modelin eskisinden farkları neler? Önce dış tasarımdan biraz bahsedelim; halefine göre kesinlikle daha ‘kaslı’ ve daha ‘karizmatik’. Ön panjurda yer alan Nissan ambleminin biraz büyüdüğünü görebiliyorsunuz. Uzaktan baktığınızda bile o arabanın Nissan olduğunu hissettiriyor size. Ayrıca araca dışarıdan baktığınızda gözünüze çarpar ilk şeylerden biri de kapıların altındaki krol alaşım oluyor. Daha önceki modellerinde olmayan köpek balığı sırtı anten de dikkat çekici. Otomobile ayrı bir hava kattığı aşikar. Jantlar da değişmiş. 19″ alüminyum alaşımlı jantlar gerçekten dikkat çekici. Ayrıca standart led gündüz farları ve led stop lambaları tasarımı tamamlayan unsurlar olarak göze çarpıyor.

ARTIK 5 KOLTUKLU

İç kısma gelince; Nissan’ın X-Trail modelinin en önemli özelliği 7 koltuklu olmasıydı. Ancak artık o da modaya uydu ve koltuk sayısını 5’e düşürdü. Arkada yer alan ve genellikle hiç kullanılmayan iki küçük koltuk kaldırıldı. İç hacmi oldukça geniş. Nissan, deri kullanma konusunda ‘cimrilik’ yapmamış. Bu da otomobile bindiğinizde kalite hissini hemen almanıza neden oluyor. Kabin için sessizlik konusunda da iddialı bir otomobil.

BOSE MÜZİK SİSTEMİ

En önemli değişikliklerden biri direksiyon. Yeniden tasarlanan fonksiyonel deri direksiyon , aynı zamanda ısıtma sistemiyle de desteklenerek soğuk günlerde ellerinizi ısıtmanıza yardımcı oluyor. Otomotik park asistanı da park sorununu ortadan kaldıracak. Otomobildeki Panoramik Moonroof’un sınıfının en büyüğü olduğunu da belirtelim. Ve ayrıca sadece ön değil, arka koltuklar da ısıtmalı. Bagajı ise neredeyse 2 bin litreye kadar artırılabiliyor.

Yeni otomobiller müzik sistemleri konusunda da iddialı. Yeni X-Trail da iddiasını ispatlıyor. Otomobilde dünyanın en iyilerinden kabul edilen Bose marka müzik sistemi kullanılmış. Altı hoparlör ve bir subwoofer ile müziği iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Bu arada hareket sensörlü bagaj kapağı sayesinde elleriniz doluyken bile tek hareketle kapağı kolayca açabiliyorsunuz.

Küçük motor, büyük güç!

Türkiye’nin motoru 1.6 litrelik dizeller. Zira 1.6 CC’nin üzerine çıktığınız zaman bir üst vergi dilimine geçmiş oluyorsunuz ki bu da iki katı vergi anlamına geliyor. Zaten gelişen teknoloji sayesinde ‘büyük’ motorlara da ihtiyaç kalmadı. 1.6 literlik motorlardan 130 HP güç alabiliyorsunuz. İşte Nissan’da da öyle bir motor görev yapıyor. Renault’un ürettiği motor son derece performanslı olmasıyla biliniyor. Yakıt tüketimi ise karma 5.3 litre. Fabrika verilerini tutturmanız mümkün değil. Şehir içinde yakıt tüketimi 100 km’de 6,5 litreyi buluyor. Şehirler arası ise 5 litre yakıt tüketimi sunuyor araç. Fiyatı ne kadar dersiniz; Neredeyse 280 bin TL! Evet otomobil güzel, konforlu, yakıt tüketimi gayet iyi ancak bu kadar para verilir mi derseniz; işte orası biraz tartışmalı!


İran’da ‘yedek parça’ krizi

İran’da otomotiv sektörü yedek parça kriziyle karşı karşıya. İran Esnaf Kontrol Dairesi Başkanı Ali Rıza Nikayin, ülkenin otomotiv sektöründeki yedek parça sorununun bir çok sürücünün mal ve can kaybına yol açabilecek seviyelerde olduğunu söyledi.

Yeteri kadar orijinal yedek parça bulunmaması nedeniyle piyasadaki sahte ürün sayısının arttığını söyleyen Nikayin, “Ülkede sahte ve kalitesiz yedek parça üretimi endişe verici boyutlara ulaştı. Orijinal yedek parçalar ithalatta çıkartılan zorluklar nedeniyle gümrüklerde bekletiliyor. Kalitesiz sahte yedek parçalar orijinal kutularda piyasaya sürülüyor. Tamirhanedeki ustalar bile bunları orijinallerinden ayırt etmekte zorlanıyor. Bu durum nihai kullanıcının kontrol dairesi ve esnaf odalarına şikayetlerine neden oluyor.” şeklinde konuştu.

İhracatı 5 il sırtladı; İstanbul birinci

Ekonominin nefes almasını sağlayan ve geçen yılı 31,6 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek ihracat rakamıyla kapatan Türk otomotiv sektörünü İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Ankara sırtladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre, otomotiv sektöründe milyar dolarlık ihracat yapan il sayısı 4’ten 5’e yükselirken, geçen yıl yapılan 31,6 milyar dolarlık ihracatın yüzde 92’si İstanbul, Bursa, Sakarya, Kocaeli ve Ankara’dan gerçekleştirildi. İstanbul’dan geçen yıl yapılan otomotiv ihracatı 2017’ye göre yüzde 46’lık artışla 5 milyar 745 milyondan 8 milyar 389 milyon dolara ulaştı. İstanbul, bu ihracat rakamıyla otomotiv sektöründe en fazla dış satım gerçekleştiren il oldu.

Devlerden ‘ortak otomobil’ projesi

İki Alman otomotiv devi BMW ve Mercedes-Benz’in kompakt otomobilleri olan A Serisi ve 1 Serisi modellerinin yeni jenerasyonlarını birlikte geliştirecekleri iddia edildi.

Alman Handelsblatt’ın haberine göre ayrıca bu birliktelik sadece ortak ürün geliştirmeyi değil otonom sürüş teknolojilerini de kapsayacak. Kompakt model otomobillerinde aynı alt yapıyı paylaşacak olan BMW ve Mercedes-Benz, bu sayede maliyetlerini istediği seviyelere düşürecek.

İlk ortak ürünün çıkış tarihi ise en erken 2025 olarak açıklandı.

Clio’nun yeni modeli Bursa’da üretilecek

Fransız Renault’un Türkiye’de en çok atan modellerinden olan Clio’nun yeni modelinin Bursa’da üretileceği açıklandı.

Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun, 2018 yılı değerlendirmesinde Cenevre’de tanıtılacak yeni Clio’nun üretim mekânlarından birinin Bursa olacağını söyledi. Kamuflajlı hali test sürüşlerinde kameralara yansıyan Clio, ilk kez 1990 yılında piyasaya sürülmüştü. 30 yıla yaklaşan süreçte 13 milyon satmayı başardı.

Oyak Renault böylece 1998 yılından bu yana elinde tuttuğu ‘Türkiye’nin en fazla üretim yapan otomobil şirketi’ unvanını sürdürdü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin