Yemeksepeti araştırdı: Türkiye’nin gözde çorbası hangisi?

4 Şubat tarihi, bütün dünyada ‘Çorba Günü’ olarak kutlanıyor. Yemek sipariş platformu yemeksepeti.com, bu gün vesilesiyle kullanıcıların çorba tutkusunu araştırdı.

Araştırma sonuçlarına göre, geçen sene 3,4 milyon çorba siparişi verildi. Bu rakam önceki yıla nazaran yüzde 40’lık artışa tekabül ediyor.

2018 yılında, 2 bin 500 çeşit arasından sipariş oranlarına göre en sevilen çorba ‘Mercimek’ oldu. 1 milyon 700 bin mercimek çorbası, toplam çorba siparişlerinin yüzde 50’sini oluşturuyor.

MERCİMEĞİ, EZOGELİN, TAVUK SUYU ve KELLE PAÇA İZLEDİ

Kullanıcıların birleştiği diğer ortak lezzet olan Ezogelin çorbası siparişlerin 2. sırasında yer alırken, onu sırasıyla Tavuk Suyu ve Kelle Paça çorbası izledi.

Bu arada yöresel çorbalara da ilgi arttı. Yüzde 67’lik artışla İç Anadolu’dan Arabaşı çorbası sipariş sayısını en çok arttıran çorba oldu. Gaziantep’ten Beyran ve Trabzon’dan Karalahana da en çok tercih edilen yöresel lezzetler arasında bulunuyor.

Her kentin toplam siparişlerindeki çorba oranına göre; çorba sevdalısı kentlerin ilk sırasında İstanbul yer aldı. Onu sırasıyla İzmir, Bilecik, Muğla ve Samsun izledi.

TARHANA TAHTINI KORUYOR, BALIK ÇORBASINA İLGİ ARTIYOR

Genellikle mesafeli durulan çeşitlerden balık çorbası da yüzde 58 oranla 2018 yılında sipariş sayısını en çok artıran çorbalardan oldu.

Türk mutfağının kült çorbası tarhana ise online siparişlerde daha fazla tercih edilmeye başlandı ve siparişi sayısını yüzde 50 arttırdı.

Yine klasik bir lezzet olan yayla çorbası yüzde 40 daha fazla sipariş edildi. Türk mutfağının en klasik lezzetlerinden işkembe çorbası ise geçen seneye göre yüzde 38 sipariş artışı ile gözde lezzetler arasında yer aldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin