Türkiye, her seçim öncesi aniden doğal kaynak zengini oluyor!

Türkiye’de seçimler yaklaşırken ilginç haberler dikkat çekiyor. Ülkede birden keşfedilen zengin doğal kaynak yataklarına dair haberler peşpeşe geliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, daha dün Trakya’da doğalgaz kaynağı bulunduğunu açıkladı. Birkaç yıldır süren çalışmaların netice verdiğini  belirten Dönmez,  “Çalışmalardan sonra küçük bir doğalgaz keşfimiz oldu. Pazartesi günü sahayı inceleyeceğiz. Oradan detayları vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Havuz medyası, birden keşfedilen kaynaklardan geçilmiyor

Bakanın açıklamasının elbette ciddiyet ve doğruluk payı vardır, ancak işin bir de medya boyutu var. ‘Havuz medyası’ olarak bilinen iktidara yakın TV, gazete ve internet siteleri ile devlet kurumu Anadolu Ajansı, bir süredir Türkiye’de yeni keşfedilen doğal maden kaynakları haberi yapıyor.

Haberlerde ‘birden keşfedilen’ doğal kaynaklarla ilgili abartıdan kaçılmıyor. “6 milyar ton kömür rezervi”, “Trilyonluk gaz rezervi”, “327 ton altın rezervi”, “400 yıl yetecek kaya tuzu” gibi afaki başlıklar akıllara bazı sorular getiriyor.

Ekonomik krize karşı sandık önlemi mi?

O sorulardan bazısı şöyle: “Ekonomik zaaf içindeki ülkenin geleceği konusunda umut mu pompalanıyor? Ekonomik kriz ve enflasyon karşısında ezilen vatandaşın psikolojisi mi etkilenmek isteniyor? Bu sayede çarşı pazardaki yangının sandığa yansımasının önüne geçilmeye mi çalışılıyor?”

31 Mart’taki yerel seçime yaklaşıren yapılan bu türden haberleri, Kaan Sezyum ismiyle sosyal medyada fenomen olan Kaan Sezgin paylaştı. Müzisyen, radyo sunucusu, yazar ve reklamcı kimliği de olan Sezgin, Twitter mesajında “Seçimler yaklaşırken geçen seferki gibi ülkemizde aniden bulunan şeylerin bir listesini yapmaya başlıyorum: İlk keşif Bayburt’tan” dedi.

İşte o haberlerden bazısı: 

AKİT: 6 milyar ton rezerv bulundu 

Manisa’da faaliyet gösteren kömür madeni şirketleri, rotasını İzmir’e çevirdi. Kınık ilçesinde rezerv tespit çalışmalarını yürüten bir şirketin, 6 milyar ton kömür rezervine ulaştığı, bu rezervden yılda 10 milyon ton kömür çıkartılacağı belirtildi.

AKŞAM: Röntgeni çekilen yeraltında 327 ton altın rezervi bulundu 

Enerji Bakanlığı’nın yeraltı zenginliğinin tespit edilmesine yönelik çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Son 5 yılda 327 ton altın, 4 milyon ton bakır, 1.5 milyar ton demir ve, 41 milyon ton krom keşfedildi.

TRT HABER: Bursa’da 900 yıl yetecek mermer rezervleri bulundu 

Bursa Orhaneli’de, “dünya mermer piyasasına yön verecek” nitelikte Maden İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulacak.

TIMETURK: O ilde 2.7 milyon ton rezerv bulundu 

Çorum’un Boğazkale ilçesinde özel bir firma tarafından yürütülen çalışmalarda 2,7 milyon ton bakır rezervi bulunması, ilçede sevinçle karşılandı.

SÜPER HABER: Kanadalı şirket duyurdu! Trilyonluk gaz rezervi bulundu

Kanadalı enerji şirketi Valeura`nın Üst Yöneticisi Sean Guest, Trakya`da büyük doğal gaz rezervi bulunacağına dair bulgulara sahip olduklarını söyledi. Guest, “Norveçli partnerimiz Equinor ile 2017`nin sonunda Trakya Havzası`nda Yamalık sahasında bir keşif yaptık. Buradaki rezerv rakamı trilyon kübik feetler civarında olabilir.” dedi.

AKİT: Ordu’da bulundu! Türkiye’nin yeni cevheri olacak

Ordu’nun Ünye ilçesinde keşfedilen ‘manyetik siyah kum’, stres ve uyku sorunlarından romatizma, sedef gibi birçok hastalığa derman oluyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin