Türk kökenli işadamı otelinin bahçesine Boeing 747 park ettirdi

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, Tr724

Türkiye kökenli Hollandalı işadamı Atilay Uslu’nun sahibi olduğu Amsterdam Corendon Village otelin bahçesine Boeing 747 yolcu uçağının transferi tamamlandı.

Dünyanın en büyük uçaklarından biri olan 170 ton ağırlığındaki Boeing 747-400 tipi uçak uzaktan kumandayla yürütülen ağır nakliye aracı ile taşınarak Amsterdam Badhoevedorp’taki Amsterdam Corendon Village otelin bahçesinde sürekli kalacak yere yerleştirildi.

Boeing 747-400 yolcu uçağı Hollanda Kraliyet Havayolları KLM’den, Corendon firması tarafından satın alındı. Daha sonra uçağın Badhoevedorp’ta bulunan Amsterdam Corendon Village otelin bahçesine nakli için 9 ay süren büyük bir ekip çalışması başlatıldı. Amsterdam Schiphol’de yol güzergahı üzerinde bulunan 16 tarla, kanalların üzerine kurulan  köprüler ve Amsterdam A9 otoyolu kullanılarak otelin bahçesine getirildi.

USLU: BAŞKALARI BÖYLE BİR İŞE GİRİŞMESİN

Amsterdam Corendon Village Otelin sahibi Atilay Uslu, Boeing 747’nin Schiphol havalimanından Badhoevedorp’ta bulunan Corendon Village otele taşınmasının tam 9 ay sürdüğünü söyledi ve ekledi: “Başkaları asla böyle bir yoğun ve meşakkatli bir işe girişmesin. Çünkü çok zorlu ve mücadele gerektiren bir yolculuktan sonra otelin önüne yerleştirdik. Belediyeden izin almak altı ay sürdü ve Amsterdam polisi, “Ne üzerinde çalışıyorsunuz? Bu mümkün değil” dedi. Fakat sonunda tüm yetkililer evet dedi ve sonra nakil başlayabildi.”

‘BİR KAÇ MİLYON EURO’LUK NAHİL

Uslu, uçağın burada orijinal hali ile sergileneceğini, içerisinde çok farklı 5D görüntü imkanları ve farklı etkinliklerin yapılacağı bilgisini verdi.  Boeing 747-400’ün naklinin ne kadara malolduğu sorusuna ise Uslu, net bir cevap vermekten kaçındı: “Uçağı otel önündeki bahçeye taşımamız birkaç milyon euroya mal oldu. Aslında ticari olarak bunu yapmamalıydım. Fakat insanların yoğun ilgisi ve söz vermemin neticesinde bunu yapmak zorunda kaldım.’’

HOLLANDA MEDYASININ GÜNDEMİ

700 odalı otelde kalanların ve çevredekilerin merakla izlediği nakil, Hollanda medyasında da geniş yer buldu. Hollanda’nın tirajı en yüksek gazetesi De Telegraaf, uçağın Corendon oteline yerleştirildiği günkü sayısında 50 yıl önce yapımına başlanan Boeing 747 uçaklarının öyküsünü yayınladı. Birinci sayfada ‘Gönüllerin hırsızı Jumbo jet” başlığıyla verilen haberde şu ifadeler yer aldı: ‘70’li yıllarda büyük rağbet gören Boeing 747 tipi uçaklardan tüm dünyada şimdi sadece 500 adet kaldı. 10 yıl sonra da tamamen ortadan kalkacak. Corendon, bu tip uçaklardan biri olan Grand Old Lady’yi, otel bahçesine koyarak, unutulmamasını sağladı.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin