Trump Çin’i tehdit etti: Anlaşmazsanız canınız çok kötü yanacak

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’i tehdit etti. Trump Çin’e, “Anlaşmazsanız canınız çok kötü yanacak.” dedi. Trump, cuma günü gümrük tarifelerini 200 milyar dolar değerindeki Çin mallarını kapsayacak şekilde arttırmıştı. Trump buna gerekçe olarak, Çin’le aylardır devam eden müzakerelerin ardından Pekin “anlaşmayı bozma” iddiasını gösterdi. Son düzenlemelerle gümrük tarifeleri yüzde 10’dan yüzde 25 oranına çıkarıldı.

Bugün ise Trump, sosyal medya hesabından “Başkan Şi ve Çin’deki birçok arkadaşıma eğer bir anlaşma yapmazsanız Çin’in canı çok kötü yanacak çünkü şirketler başka ülkelere gitmek üzere Çin’i terk etmek zorunda kalacak. Çin’de satın almak çok pahalı. Harika bir anlaşma aldınız ve ondan vazgeçtiniz.” açıklamasında bulundu.

“Çin ABD’den çok faydalandı” diyen Trump kendinden önceki başkanların işlerini yapmadıklarını savunarak “Çin misilleme yapmamalı yoksa daha kötüsünü alır.” şeklinde konuştu.

Çin: Asla teslim olmayacağız

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin mallarına yönelik gümrük tarifesini yüzde 25 arttırarak 200 milyar dolar değerine çıkarmasına karşılık vereceklerini söyledi. Gıng konuyla ilgili basın mensuplarının sorularına “Ayrıntılar için lütfen beklemeye devam edin. Amerikalıların bir sözünü kopyalayarak söyleyeyim: Bekleyin ve görün” cevabını verdi.

Bakanlık sözcüsü “Birçok defa gümrük tarifelerini artırmanın hiçbir sorunu çözmeyeceğini söyledik. Asla dış baskıya teslim olmayacağız.” dedi. Bakanlık Sözcüsü Gıng, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, söz konusu tarifelerin artışına ilişkin, “Birçok defa gümrük tarifelerini artırmanın hiçbir sorunu çözmeyeceğini söyledik.” ifadelerini kullandı.

Çin-ABD Ticaret Savaşları

Trump, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’a tarifeler dışında kalan tüm Çin malları içinde gümrük vergilerinin arttırılması talimatı verdi. Bu durumda gümrük tarifelerinin tutarı halihazırdakine ek olarak 300 milyar dolarlık Çin malını kapsayacak.

ABD ile Çin arasındaki “ticaret savaşı” bir yılı geride bıraktı. “Ticaret savaşı” müzakerelerinin son toplantısına katılmak üzere geçen hafta perşembe günü ABD’ye giden Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı, müzakerelerden eli boş döndü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin