Toyota, dizele veda ediyor

Tr724 OTOMOBİL | YUSUF DERELİ

Japon otomobil devi Toyota çok radikal bir karar alarak, dizel araç üretimini sonlandırdı. Hibrit motorlu otomobilleri ile Türkiye’de önemli satış rakamlarına ulaşan marka, 2019’dan itibaren Türkiye’de dizel otomobil satmayacak. Dizellerin yerini hibrit motorlu araçlar alacak. Dizel motorlar sadece Hilux Pick-Up’larda kullanılacak.

Dünyanın aksine Türkiye’de dizel araç satışı benzinli ve hibritlere göre daha fazla. Dizel motorların saldığı zararlı partiküller ve azot oksitlerin yüksek olması sebebiyle çevreye ve insan sağlığına diğer yakıt türlerine göre daha fazla zarar verdiği biliniyor. Çevre kirliliğini azaltmak isteyen Avrupa ülkeleri de bu nedenle emisyon standartlarında radikal değişikliklere gitti. Ancak dizel araçlarda bu standartların yakalanması oldukça zor. Bu nedenle bazı ülkelerde dizel araç satışları ciddi oranda azaldı. Avrupa’da dizel araçların pazar payı 2018’de 33’e düştü.

DİZELLERE YASAKLAR BAŞLADI

Özellikle bazı Avrupa ülkelerinde dizel satışları yasaklandı. Örneğin Almanya’nın  Hamburg kentinde Euro5 ve daha eski dizel motorlu araçlar yasak. Hollanda daha radikal bir karar aldı ve 2030 yılında benzinli ve dizel motorlu araçların tamamını yasaklayacak. İran bile, yüzde 90 olan ithalat vergisini hibrit araçlar için sıfıra düşürdü.

TOYOTA ÖNCÜ OLMAK İSTİYOR

Japon otomotiv devi Toyota da bu nedenlerden dolayı radikal bir karar aldı. Ve dizele hala büyük rağbet gösterilen Türkiye’de ‘dizel’ otomobil satmama kararı aldı. Toyota’nın bütün otomobil modellerinde bundan böyle benzinli ve hibrit motorlar kullanılacak. Yeni Hibrit Corolla’nın devreye girmesiyle birlikte 2019’da Türkiye’de sıfır Toyota modellerinde dizel devri tamamen sona erecek. Dizel yerine hibrit versiyonun satışı yapılacak.

VERGİ EN BÜYÜK HANDİKAP

Toyota’nın Türkiye pazarı için oldukça riskli bir karar. Şöyle ki; Toyota’nın hibrit modellerinde 1.8 litrelik benzinli bir motor görev yapıyor. Bu da bir üst dilim vergi anlamına geliyor. Rakam bir anda yıllık 1.600 TL’den 3.200 TL’ye fırlıyor. Ancak yakıt tüketimi oldukça iyi. Özellikle şehir içinde çok fazla dur-kalk yapıldığında elektrik üretimi fazla olduğu için yakıt 5 litreye kadar düşüyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin