5 soruda tanzim satış hakkında bilmeniz gerekenler

İlk etapta İstanbul’da 50, Ankara’da 30’dan fazla noktada tanzim satış Pazartesi günü itibariyle başladı.

Amaç ise ucuz sebze ve meyve satmak. İlk günden tanzim satış noktalarının önünde uzun kuyruklar oluştu. Vatandaş ucuz ürünü alabilmek için saatlerce sırada bekledi.

Peki tanzim satış nedir ve ne anlama geliyor?

İşte 5 soruda tanzim satış;

1)Tanzim satış ne anlama geliyor ve nasıl uygulanıyor?

Tanzim kelime itibariyle sıraya koyma, düzen verme anlamına geliyor. Aslında tanzim satış modern anlamda raf usulü, ürünlerin düzenli olarak dizilerek satışının yapıldığı günümüz marketlerinin ilk haline verilen isimdi.

Bunun ilk örneklerini de İsviçre merkezli Migros’un İstanbul’da önce seyyar kamyonlarla başlatmıştı. Sonrasında Migros’la birlikte diğer özel girişimcilerde sabit noktalarda tanzim (düzenli) satış mağazaları açmaya başladı. Devlet eliyle ilk market 1956 yılında kurulan Gıda ve İhtiyaç Maddeleri (GİMA) oldu.

Halka ürünleri daha uygun fiyattan satmak için kurulan Tanzim Satış mağazalarının temeli ise 1970’li yıllara dayanıyor. O yıllarda ilk örneklerini merkezi yönetim değil belediyeler hayata geçirdi. 1973 yılında İzmir’de İzmir Belediyesi tarafından açılan Tansa ve 1976 yılında İstanbul’un farklı ilçelerinde kurulan Tanzim Satış mağazaları sonrasında hızla yayıldı. Bu mağazaların ana hedefi halkın ihtiyaç duyduğu ürünleri doğrudan üreticiden ya da kooperatiflerden temin ederek aracıları ortadan kaldırmak ve fiyatlardaki yükselmenin önüne geçmekti. 1990’lı yıllara kadar varlığını sürdüren bu mağazalar ekonomik gerekçelerle kapatıldı ya da özel sektöre devredildi.

2)Tanzim satış noktaları nerelerde kuruldu?

Sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek için İstanbul’da 50, Ankara’da ise 15 noktada tanzim satış noktası kuruldu. İstanbul’da satış noktalarındaki tüm araçlarda BELTUR (Büyük İstanbul Turizm ve Sağlık Yatırımları İşl. Ve Tic. A.Ş.) görevlileri olacak. Arnavutköy, Adalar, Şile, Silivri ve Çatalca’da üreticilik yapıldığı için bu 5 ilçede satış olmayacak. Tanzim satış çadırları Ankara’da hafta içi her gün 10.00-22.00 saatlerinde çalışacak. İstanbul’da tanzim satışları her gün saat 10.00 ile 19.00 arasında yapılacak. Ankara’da tanzim satışların 2,5 ay sürmesi ve satış noktalarının 30’a çıkarılması planlanıyor.

3)Tanzim satış noktalarında hangi ürünler satılıyor?

Tanzim satış noktalarında ilk etapta domates, salatalık, ıspanak, patates, soğan, patlıcan ve biber satışı gerçekleşecek. Kişi başına en fazla 3 kilo sebze ya da meyve satın alınabilecek.

4)Tanzim satış noktaları neden kuruldu?

Tanzim satış noktalarının kurulacağını ilk başta AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Şubat’ta AKP Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşma sırasında dile getirmişti. Erdoğan şu sözleri sarf etmişti: “Biberiydi, çarlistonuydu, patlıcanıydı, domatesiydi; her şeyde bu fiyatlara gerekirse ayar çekme kararını aldık, adımlarımızı atacağız. Belediyelerimiz vasıtasıyla biz bu adımları atacağız. Bir zamanlar biliyorsunuz tanzim satışlar kurulmuştu. Belediyelerimiz vasıtasıyla bu adımları atabiliriz, atacağız. Çünkü vatandaşımıza ucuz, sağlıklı ürünler vermeye mecburuz.”

 5)Ekonomistler ne diyor?

Ekonomistler tanzim satış yerlerinin enflasyonu düşürmek için etkili olacağı konusuna temkinli yaklaşıyor. Ali Rıza Güngen, zincir mağazaların da bu uygulamayla fiyatlarını düşürdüğünü belirterek, “Fiyatların kısa bir süre (seçimlere kadar?) kontrol altına alınmasını bekleyebiliriz. Ama deneyin sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Bir ay sonra kontrol edelim” dedi.

Mustafa Sönmez, TÜİK’in enflasyonu hesaplarken fiyatları belli bir yöntemle belirlenmiş yerlerden ayda iki kez topladığını hatırlatarak tanzim satış yerlerindeki fiyatların enflasyon verisine yansımayacağı yorumunda bulundu. Ümit Akçay ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Tanzim-satış meselesi, iktidarın seçim kampanyası ile ilgili. TÜİK, enflasyon verisi için buralardan fiyat alacak mı, izlemek lazım. Bir de krizin iktidarlara neler yaptırabileceği ile ilgili ilginç bir örnek” dedi.


Esnaf ise tanzim satış konusunda dertli. Kameralara konuşan bir pazarcının, kendilerine tanzim imkanları verilirse tanzimden daha ucuza satış yapacağını söylediği video beğeni topladı. Pazercı esnafı, ‘Bu imkanlar bize verilsin tanzimden daha ucuza satarız Pazara gelene kadar bu mandalina 5 köprü geçiyor, köprüden bedava geçilmiyor. Bir kilo poşet 17 lira…’ diyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin