Sudan devlet başkanı El Beşir’in kasasında 351 milyon dolar, 6,7 milyon euro ele geçirildi

Sudan’da gerçekleşen askeri darbeden görevden alınan ve tutuklanarak cezaevine konulan Ömer el Beşir’in evinden kasalarında sakladığı milyonlarca dolarlık nakit para ele geçirildi. Sudan’da askeri kaynaklardan yansıyan bilgilere göre devrik lider Ömer el-Beşir’in başkent Hartum’daki ikametinde yapılan araştırmalarda yüklü miktarda nakit para çıktı.

Dabangasudan.org isimli sitenin haberine göre ise El-Beşir’in dün Hartum’daki ikametgahının aranması sırasında önemli miktarda para ele geçirildiğini savcılık ve askeri kaynaklar da doğruladı. Ele geçirilen paranın Sudan Merkez Bankası’na, yani ülkenin hazinesine yatırıldığı ve soruşturmaya konu edileceği bildirildi. Habere göre, Sudan Hartum Başsavcısı Mutasim Mahmoud yaptığı açıklamada, El-Beşir’inevinde 351 milyon dolar, 6,7 milyon avro ve 5 milyar SDG (105 milyon dolar banka hesabında) para ele geçirildi.

MISIR ÇUVALLARINDA MİLYON DOLARLAR

Paranın ele geçirilme görüntüleri sosyal medya ve Sudan basının bir numaralı gündemi oldu. El Beşir’in balyalarla ele geçirilen paralarının mısır çuvallarında saklandığı görüntülerden anlaşılıyor.

Sudan’da aylardır süren ve 30 yıllık Ömer el-Beşir diktatörlüğünün devrilmesi talebiyle kitleselleşen halk protestolarının ardından darbe ile görevden alınan ve ev hapsinde tutulan Ömer el Beşir cezaevine gönderilmişti. Ömer el-Beşir, bir kaç gün önce tutuklanarak Kuber hapishanesine nakledilmişti.

HÜSNÜ MAHALLİ YAZDI, SOSYAL MEDYA ‘SIFIRLAMA’ YORUMU YAPTI

Gazeteci Hüsnü Mahalli ise Ömer el-Beşir’in evindeki kasalarından çıkan paranın; 6 milyon Avro, 300 bin dolar ve banka hesabında 103 milyon dolar olduğunu ileri sürdü. Hüsnü Mahalli’nin twitleriyle konudan haberdan olan sosyal medya kullanıcıları 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarına atıf yaparak, ‘El Beşir’in parayı sıfırlayamadığı’ yorumlarını paylaştı. 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları sürecinde dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın evindeki paraları oğlu Bilal Erdoğan, damadı Berat Albayrak, kızları ve yakın akrabalarıyla sıfırladığına dair ses kayıtları kamuoyuna yansımıştı.

Ailesi tarafından yapılan açıklamada, Beşir’in dün gece geç saatlerde başkent Hartum’un kuzeyindeki yüksek güvenlikli Kober Cezaevi’ne nakledildiği bildirildi.

Sudan’da ordunun yönetime el koymasının ardından oluşturulan Askeri Geçiş Konseyi, iktidardaki Ulusal Kongre Partisi’nin üyelerini gözaltına almıştı. Ulusal Kongre Partisi ise Askeri Geçiş Konseyi’ne gözaltına alınan parti üyelerinin derhal serbest bırakılması çağrısı yapmıştı.

Sudan’da hükümetin yakıt ve ekmek fiyatlarına zam kararının ardından 2018 Aralık ayında gösteriler başlamıştı. Protestoların ardından 11 Nisan’da ordu, ülke yönetimine el koyduğunu açıklamıştı.

Ömer El Beşir diktatörlüğünün yıkılmasında büyük rol oynayan halk, ordunun da benzer bir rejim sürdürmeye çalıştığını düşünüyor. Bu yüzden halk sokakta sivil geçiş hükümeti ısrarıyla protestolarını sürdürüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin