Sri Lanka’da 9. patlama; Ölü sayısı 215’e çıktı, olağanüstü hal ilan edildi

HABER | TÜRKMEN TERZİ

Sri Lanka’da sabah saatlerinden 30 dakika arayla patlayan 6 bombanın ardından öğleden sonra da üç bombalı saldırı daha gerçekleşti. Saldırılarda toplam 215 kişi hayatını kaybetti, 400’e yakın yaralı var. Ölenler arasında iki Türk mühendis de bulunuyor.

Yerel saatle 14:15’te Colombo’daki hayvanat bahçesinin bulunduğu Dehivela’da bir patlama gerçekleşirken, 14:44’te Colombo’nun Dematagoda bölgesindeki Mahavila Udyana yolu üzerindeki evde de bomba patladı.

Patlamanın gerçekleştiği evin çevresinde başka patlayıcılar olduğu ihbarı üzerine güvenlik güçleri bölgede geniş çaplı operasyon başlattı. Sri Lanka polisi Jampettah caddesinde şüpheli bir poşet ihbarı alması üzerine bomba imha ekiplerini adrese gönderdi.

Sri Lanka Cumhurbaşkanlığı bugün yerel saatle 18:00’den itibaren 24 süreyle bütün ülkede olağanüstü hal ilan etti. 22 ve 23 Nisan tarihleri tatil edildi.  Kolombo Başpiskoposu Eminens Malcolm Cardinal Ranjith Colombo’daki bütün Paskalya ayinlerini iptal ederken, Milli Eğitim’de devlet okullarını Pazartesi ve Salı günleri için tatil ettiğini duyurdu.

National Hastane’de 46 ölü, 259 yaralı, Kalubowila Hastanesi’nde 17 yaralı, Negombo’da 74 Ölü, 113 yaralı, Katana Kilisesi’nde 31 ölü, Ragama Hastanesi’nde  7 Ölü, 30 yaralı, Batticaloa Hastanesi’nde  27 ölü, 80 yaralı bulunuyor.

İKİ TÜRK MÜHENDİS HAYATINI KAYBETTİ

Sri Lanka’da otel ve kiliseleri hedef alan terör saldırılarında yaşamını yitiren 2 mühendisten biri olan Serhan Selçuk Nariçi’nin (34) ölüm haberi Adıyaman’ın Gölbaşı İlçesindeki ailesini yasa boğdu. Acılı haberi aldıktan sonra evlerine Türk bayrağı asan mühendisin babası Mehmet Nariçi, terörü lanetledi.

Özel bir şirkette elektrik-elektronik mühendisi olarak görev yapan Serhan Selçuk Nariçi, 3 yıl önce Sri Lanka’da çalışmaya başladı. Serhan Selçuk Nariçi, kendisi gibi Adıyamanlı ve mühendis olarak bu ülkede çalışan arkadaşı Yiğit Ali Çavuş ile bu sabah kahvaltı yapmak üzere Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’daki bir otele gitti. İki arkadaş kahvaltı yaptıkları sırada teröristlerin düzenlediği bombalı saldırılarda hayatını kaybetti.

Dünyayı yasa boğan saldırıları henüz üstlenen olmazken, Fransız haber ajansı AFP, Sri Lanka Emniyet Müdürü Pujuth Jayasundara’nın 10 gün önce, Ulusal Tevhid Cemaati’ne (National Thowheeth Jama’ath- NTJ) üye intihar bombacılarının ünlü kiliselere saldırı planlandığına dair üst düzey polis şeflerine istahbarat uyarısı verdiği belgeyi gördüğünü yazdı. Gizli belgede şunlar yazılıyor, “ Yabancı bir istihbarat kuruluşunun raporuna göre NTJ Colombo’daki önemli kiliselere ve Hindistan Büyükelçiliği’ne saldırı planlıyor”.

Hint Okyanusu’ndaki ada ülkesi Sri Lanka’da radikal Budist örgüt Bodu Bala Sena (BBS), geçen yıl Kandy şehrinde Müslümanlara ait işyerlerine, evlere ve camilere saldırmıştı ve ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti. NTJ’nin aşırıcı Budistlere karşı kurulduğu söylense de örgütün varlığına ve saldırıyı yaptıklarına dair henüz kesin bir bilgi mevcut değil.

Sri Lanka hükümetinin 26 yıl savaştığı Tamil gerillalarını yenilgiye uğrattığı 2009 yılının sonundan itibaren gerçekleşen ilk kanlı saldırılar ülkede şok etkisi yaptı. Stratejik deniz yolları üzerinde bulunan Sri Lanka’da Çin ve Hindistan’ın etkin bir ekonomik nüfuz mücadelesi var.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin