Rus ve Suud sermayeli Independent Türkçe yayına başladı

Independent Türkçe'nin genel yayın yönetmenliğini Nevzat Çiçek üstlendi.

İngiltere merkezli medya kuruluşu The Independent gazetesinin Türkçe haber sitesi independentturkish.com, Muhammed Zahid Gül’ün Genel Koordinatörlüğü’nde yayın hayatına başladı. Genel Yayın Yönetmenliği’ni Nevzat Çiçek’in üstlendiği sitenin yazar kadrosunda uluslararası isimler de bulunuyor.

Independent Türkçe’nin hazırlıkları bur süredir devam ediyordu. Girişim, Rus işadamı Alexander Lebedev’in sahibi olduğu Independent Digital News & Media Limited (İDML) ile Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) bünyesinde bulunan Media Arabia arasında imzalanan lisans anlaşması çerçevesinde gerçekleşti.

Haber sitesinin tüm haklarına sahip olan Media Arabia, internet kullanıcılarına “Sizin Dilinizden Konuşuyor” sloganı ile ulaşacaklarını ve habercilikte ‘doğru, özgün, saygın’ kriterlerini benimsediklerini açıkladı.

Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek de ilk yazısında sitenin nasıl kuruldugğunu anlattıktan sonra izleyecekleri yayın politikası hakkında bilgi verdi. Çiçek’in yazısının ilgili bölümü özetle şöyle:

Farklı görüşlerin yer aldığı bir platform olacağız

“Doğru, özgün, saygın bir habercilik yapacağız ve size yalan haber vermeyeceğiz. Çok sesli haberciliğe zemin hazırlayıp, her zaman haberin tarafında olacağız.

Sosyal olaylarda ya da tartışmalı konularda yasal zeminde bütün tarafların görüşlerini haberlerimize taşıyacağız. Hiçbir haberi kaynaksız olarak yayınlamayacağız ve emeğe saygı göstereceğiz.

Daha şeffaf bir haberciliğin toplumu ve bizi takip edenleri daha iyi dinlemekten geçtiğini bilerek, farklı görüşlerin kendisine yer bulacağı bir platform oluşturacağız.

Güven inşa etmeye çalışacağız ve yayılan yanlış bilginin yerine doğru bilgiyi koyarak toplumun doğru haber alması için çalışacağız. İdeolojik, tetikçi veya birilerine yaranmak için habercilik yapanlardan olmayacağız.

Diktatörlere karşı mazlumların yanında olacağız

Yanlışımız olursa özür dilemesini bileceğiz. En uygun yerde söz hakkı vermekten çekinmeyeceğiz. Daha çok ‘tıklanmak’ için aldatan ya da sansasyonel manşetler atmayacağız. Haberi hak ettiği değerde, hak ettiği yerde hak ettiği gibi vereceğiz.

Bütün siyasi partilere eşit mesafede olacağız. Medyada kendisine yer bulamamış, sesini duyuramayan kitlelerin sesi olacağız.

Dünya genelinde egemen güçler, diktatörler ve işgal güçleri tarafından gerçekleştirilen işgal, katliam ve baskılara karşı mazlumların yanında yer alacağız.

Hiç kimsenin ırkı, cinsiyeti, dini inançları, sosyal düzeyi ve ideolojisinden dolayı kınanmasına ve aşağılanmasına izin vermeyeceğiz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin