Otomotivde 2019 sert geçecek

724 Otomobil | Yusuf Dereli

2018’i sıkıntılı geçiren Türkiye otomotiv sektörü, 2019’dan da çok umutlu değil. Vergi düzenlemesiyle nefes alan sektör, kalıcı düzenleme bekliyor. Geçtiğimiz yıl pazarda yaşanan daralma yüzde 35 olarak kayıtlara geçti. Dünyanın dört bir yanından da otomotiv sektörüne yönelik olumsuz sinyaller gelmeye devam ediyor.

Dünyanın en büyük otomotiv pazarı olan Çin’de araç satışları, 1990’dan bu yana en sert daralmayı yaşadı. Çin’de Aralık ayında otomobil satışları yüzde 13 düştü. İngiltere’de de geçen yıl araç satışları 2008 küresel krizden bu yana en sert düşüşe sahne oldu.

Geçtiğimiz hafta Ford Motor ile Jaguar Land Rover’ın binlerce çalışanı işten çıkaracağını yazmıştık. Dev firmalar maliyetleri azaltarak daha karlı modellere odaklanma ve az karlı pazarlardan çıkma stratejisi izleyecek. Ford Motor, elektrikli ve hibrid araç teknolojilerine yoğunlaşacak. Jaguar Land Rover’ın işten çıkarmayı planladığı işçi sayısı ise 5 bin civarında.

BREXİT SENARYOSU ÜRKÜTÜYOR

Türkiye’de durum dünyadakinden daha kötü. 14 Ocak’ta açıklanan OSD verilerine göre, otomotiv üretimi Aralık ayında yüzde 19 oranında geriledi. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 35 oranında daraldı.

İngiltere’deki Brexit’in de Türkiye otomotiv pazarını ciddi manada etkileyeceğinden korkuluyor. En kötü senaryoda Türk otomotiv sektörünün ihracat kaybının 3 milyar dolara ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Sözün özü; 2018’de ciddi bir daralma yaşayan Türk otomotiv sektörü için 2019 da pek içaçıcı görünmüyor. 2018’den daha zor bir yıl bekliyor sektörü. Vergi teşviğinin 3 ay daha uzatılması olumlu olsa da kalıcı bir çözüm değil. Ve yılın ilk aylarında talepte yaşanacak daralma da göz önüne alındığında firmaların zor bir sürece gireceklerini söylemek zor olmaz.

2018’in premium markası; Mercedes!

Kocaeli’de üretimin yüzde 87’si ihraç

Dünyada 1 yılda 97 milyon araç üretildi

 

Devler birlikte üretecek, Türkiye kazanacak!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin