Muharrem İnce seçim manifestosu: En önemli görevim insanımızı barıştırmak

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Samsun’da seçim manifestosunu açıkladı. Manifestoyu hukuk, demokrasi, ekonomi, dış politika ve eğitim olmak üzere 5 ana başlık üzerine kurduklarını belirten İnce, “Ancak en önemli görevimiz birbirlerine düşmanlaştırılan insanlarını barıştırmak” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Samsun’da seçim manifestosunu açıkladı. İnce’nin konuşmasından satır başları:

HALKIN NEFES ALABİLECEĞİ YEŞİL ALANLARI TALAN EDİYORLAR

Orta Doğu batağına dibine kadar saplandık. Ülkemiz kontrolden çıkmış bir göç politikası nedeniyle bir göçmen sorunuyla karşı karşıya bırakılmıştır. Türkiye herkesle kavga eden bir ülke haline gelmiştir. Dini her şeye alet eden bir grubun tahakkümü altındayız. Düşünce hürriyeti rafa kaldırılmış. Tek adam gibi düşünmeyen herkes hain, terörist ilan edildi. Karanlık bir tablo, iç karartıcı bir ülke ve bunalmış bir millet var. Yaşama sevincimizi yitirme noktasına geldik. Görülmemiş bir aymazlıkla her şeyi istiyorlar. Kendilerine ve yandaşlarına rant için şehirlerimizi yok ediyorlar. Halkın nefes alabileceği yeşil alanları talan ediyorlar. Erdemmiş gibi şehirleri yaşanamaz noktaya getirdiklerini itiraf ediyorlar.

“HAKLININ BAŞININ EĞİK OLDUĞU BİR ÜLKE”

Yaptıklarının hesabını vermeyecekleri sürekli bir iktidar peşindeler. Her türlü politika gerçeklikten uzaklaştı. Başka ekonomi olmak üzere rakamlara baktığımızda gerçekleri görmekteyiz. Vicdansız ve gücün altına girmiş bir din anlayişi Müslümanlıkla bağdaşamaz. Haklının başının eğik olduğu bir ülke.

“‘KANDIRILDIK’ DEMEYİ ADET EDİNDİ”

Partili olmak ve biat etmek her şey için şart haline getirildi. Devletin bütün kurumları tek adamın kurumları haline getirildi. Devlet ayaküstü politikalarla idare edilir oldu. Her kademedeki görevli hesap verme yerine ‘kandırıldık’ demeyi adet edindi.

Cumhuriyet değerleri ve milletin kayıtsız şartsız egemenliği üzerinde yükselen 5 sutün üzerinde yeniden tesis edeceğiz:

Hukuk: İlk adım OHAL’in kaldırılması olacak. Yetkin ve kararsız yargıçların seçilmişleri denetlemesi sağlanacaktır. Önünü iliklemeyen hakim ve savcılar görev yapacaktır. HSYK yeniden yapılandırılacak. Adalet Bakanı ve yardımcısı HSYK’da görev almayacak. Hak arama özgürlüğünü güvence altına alacak düzenleme yapılacak. Telefon dinlemeleri başta olmak üzere hukuksuz uygulamalara son verilecek.

“TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE EDİLECEK”

Demokrası: Güçlü bir parlamenter rejim olacak. Sivil toplum ön plana çıkacaktır. Yerel yönetimler güçlendirilecek. Medya, siyasetin güç devşirme aracı olmaktan çıkarılacak. FETÖ, IŞİD, PKK… terör örgütleriyle mücadele edilecek. Kamu yöneticilerinin seçilmesinde liyakat ve ehliyet ilk madde olacak.

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 5’E DÜŞÜRÜLECEK

Ekonomi: Zenginin daha zengin fakiri daha fakir yapan politikalara son vereceğiz. Üretime dayalı gelirin hakça bölüşüldüğü bir düzene geçilecek. Yaratıcılık ve girişimcilik teşvik edilecek. Merkez Bankası para politikasını bağımsız bir şekilde uygulayacak. Finansal yatırımların güvenliği esastır. Dış yatırımcılar olmak üzere şart olan güvenilir yatırım ortamı olacak. Kaynaklar israf değil üretim ekonomisine yönlendirilecek. Orta gelir tuzağından kurtarılacak. 3.5 yıl içinde en az 5 dünya markası yaratacağız. İşsizlik oranları 5 yıl içinde yüzde 5′ e düşürülecek. Bilişim merkezleri oluşturulacak.

TERMİK SANTRAL AÇIKLAMASI

Bilişim alanında hizmet ihraç eden bir ülke haline gelecek. İhracatımız 2 katına çıkarılacak. Bölgesel gelişmişlik farklarını azaltacak politikalar uygulanacak. Türkiye’yi lojistik üs haline getireceği. İthal kömüre dayalı termik santral yapımına sınır getirilecek.

Demiryolu ve otoyallar projesini Samsun-Mersin otoyolu projesi başlatacaktır.

“KIBRIS’TA ADİL BİR ÇÖZÜM”

Dış Politika: Uluslarası politikada vazgeçilmez ilkemiz yeniden “Yurtta barış, dünyüda barış” olacaktır. Bütün dünya ülkeleriyle sağlıklı bir ilişki kurulacaktır. Batı ülkeleri ve AB ile ilişkimizi ulusal çıkarlarımız doğrultusunda gelştireceğiz. AB, ile ilişkimizi geliştireceğiz. Kıbrıs’ta adil bir çözüme ulaşmak hedefimizdir.

GÖÇ SORUNU

5 miyona yaklaşan göç sorunu insani bir şekilde çözülecektir

 Eğitim: Akıl, bilim ve çağdaş standartlara dayalı öğrenci odaklı yapılandırılacak.

“CUMHURİYET BURSU”

Yüksek öğretimde idari reform yapılacak. Üniversitelerin bölünmesi engellenecek. Yurt sorunu çözülecek. Gençlik bursu ve Cumhuriyet bursu verilecek. Her sene 10 bin üniversite muzunu dünyanın en iyi okullarına gönderilecek. Yurda döndüklerinde üniversitelerde, sanayide etkin rol oynayacaklar.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK KALDIRILACAK

İkili eğitim tümüyle kaldırılacak. Tam gün eğitime geçilecek. Proje okul uygulaması kaldırılacak. Hiçbir soınavda giriş ücreti alınmayacak. Öğretmenliğin statüsünü güçlendireceğiz. Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılacak.

Sağlık: Kalteli ve herkesin erişeceği sağlık sistemi oluşturmak hedefimizdir. 18 yaşına kadar herkes bütün sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak.

“MAZOTU 3 LİRADAN VERECEĞİZ”

Çevre: Gelecek nesillerin haklarını da gözeten politikalar geliştirecek. Şehirleşmede ulaştırmada enerji politikalarda çevrenin korunması öncelikli hedefimiz olacak. Yerel yönetimlerin sorumluluklarını artıracağız. Halkın karar alma süreçlerine katılımı sağlanacaktır. Tarım… Çiftçinin ezilmesine izin verilmeyecek. Türkiye’yi Avrupa’nın organik tarım merkezi yapacağız. Çitçiye mazotu 3 liradan vereceğiz. Şeker fabrikalarını özelliştirme kararını iptal edeceğiz.

Çalışma hayatı: Çalışanların örgütlenmesi sağlanacak. Herkes iş ana hedefimizdir. Asgari ücret 2200 TL olacak, aile sigortası olacak. Kadınların siyasi yaşama katılmaları ve üst makamlara gelmesi sağlanacak. Kadına ve çocuğa yönelik şiddetle mücadele edilecek.

Kültür ve Sanat: Özgür düşünceyi teşvik edeceğiz. Toplumun sanat etkinliklerine sağlanacak. Sanatçıların örgütlenmesi sağlanacak.

Spor: Sporun siyasallaşması engellenecek. Bütün spor dalları özendirilecek. Passolig kaldırılacak.

Turizm: Gelir, 60 milyar dolara çıkarılcak. Tanıtım, kamu ve özel sektör ortaklığında kurulan etkin bir kurum tarafından yönetilicek. Van Gölü Çevresi, Kapadokya çevresi turizm projeleri başlatılacak.

Bir diğer görevimiz birbirlerine düşmanlaştırılan insanlarını barıştırmaktır. Yolumuzu aydınlatan ışık, milletimizin gücüdür. Onarım politikalarımızı uygulamaya başlayacağız. Büyük milletimizin her ferdini bu bildirgeye ortak olmaya davet edeceğiz. Birlikte büyüyeceğiz, halkça bölüşeceğiz.

1 YORUM

  1. Yav he he… kişiye göre partiye göre doğrular gerçekler ile yaparsınız toplumsal barışı… milyonlarca insana yapmadığı şeyden iftira ile mahpus mazlum mağdur mehcur edin, etmeseniz de edenlere dilsiz şeytanlık yapın, Fe… iftirasını kendiniz de dile dolayın… nasıl olacak toplumsal barış… zor gelir… mazlumun ahı ile…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin