Kamu hastanelerindeki ödeme krizi sürüyor

Kamunun sağlık sistemi ciddi ödeme krizi içinde. Birçok hastane mal ve hizmet alımlarında ödeme yapmakta sıkıntı çekiyor. Trabzon’daki Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 26 adet şarj edilebilir batarya için yapılacak ihalede ödemeyi teslimdeen 8 ay sonra yahacağını duyurdu.

Krizin hastanelere etkisi, ilk olarak Ekim 2018’de Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde kendini göstermişti. Başhekim Prof. Dr. Ahmet Demircan, üniversite bölüm ve anabilim dalı başkanlarına gönderdiği yazıda, döviz kurunda yaşanan artıştan dolayı, malzeme almakta güçlük çekildiğini ve zorunlu ameliyatlar haricinde işlem yapılmaması talimatı vermişti.

Gerçekler anlatılanlardan farklı

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında hastanelerde yaşanan krizin ayrıntılarını kaleme aldı. “Bakmayın AKP’nin yerel seçim propagandası uğruna, Bilkent Şehir Hastanesi’nin bitmeden açılmasına onay verişine.” diyen Toker, gerçeklerin farklı olduğunu belirtti.

Toker, devamında şunları yazdı: “3 Şubat 2019 tarihli Trabzon Valiliği üst başlıklı yazı, kamu hastanelerinin içinde bulunduğu derin nakit darboğazını belgeliyor.

Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi alım yapacak. Seyyar röntgen cihazı için 26 adet şarj edilebilir bataryaya ihtiyacı var. ‘Doğrudan temin’ yöntemiyle firmalardan teklif istiyor.

Ödeme, teslimden tam 8 ay sonra

Sayfanın altında not: Ödeme süresi, hastanenin nakit durumuna göre değişecek: 3 bin TL altı ödemeler 90 gün, 3 bin TL üstü ödemeler için 240 gün.

Yani ihaleyi kazanacak olan firma, döviz üzerinden ithal edilen bataryaları hastaneye teslim edecek. Ama parasını Ekim 2019’da alacak. Bu durumun tek bir hastaneyle sınırlı olmadığı ise herkesin bildiği sır.

Peki devlet hastanesi 15-20 bin TL’lik batarya bedelini “Ancak sekiz ay sonra öderim” diye yazı yazarken, Sağlık Bakanlığı Bilkent Şehir Hastanesi’ni işleten CCN Holding’e bu yıl ne kadar “hizmet ve kullanım bedeli” ödeyecek biliyor musunuz? Tam 419 milyon 219 bin 128 lira 63 kuruş.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin