“İşsizlik oranı, yüzde 12’ye dayanacak”

Türkiye ekonomisindeki kriz ve yüksek enflasyon işsizlik oranlarını da büyütüyor. Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (SPM) raporuna göre 15 Şubat’ta açıklanacak kasım dönemi işsizlik rakamı, 0,3 puan artarak yüzde 11,9’a yükselecek.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin araştırma kuruluşu olan SPM, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 15 Şubat’ta açıklayacağı kasım dönemi işsizlik verilerini önceden hesapladı.

SPM’nin yaptığı teknik hesaplamalara göre, Kasım 2018 dönemi işsizlik oranı ekim ayına göre 0,3 puan artarak yüzde 11,9’a çıkarak yüzde 12’ler seviyesini zorlayacak. SPM’nin tahminine göre aynı dönemde tarım dışı işsizlik oranı ise 0,4 puan artarak yüzde 14 seviyesine ulaşacak.

İşçi sayısı 44 bin kişi birden azalacak

Kasım döneminde işsizlik artarken istihdam oranı ise bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak yüzde 47 seviyelerine düşecek. SPM hesaplamaları, sanayide çalışan işçi sayısının da 44 bin kişi birden azalarak 5 milyon 696 binden 5 milyon 652 bin kişi seviyesine ineceğini işaret ediyor.

SPM Araştırmacısı Pınar Kaynak, geçen yılın üçüncü çeyreğinde kamu ve özel sektör yatırımları toplamının yüzde 4 küçüldüğünü, buna karşılık kasım döneminde ihracatın yüzde 1 azalırken, ithalatın çok ufak bir miktarda (yüzde 0,03) olsa da artmaya devam ettiğini hatırlattı.

Sanayi üretim endeksinin ise 3,8 puan düştüğünü belirten Kaynak, “Tüm bu gelişmelerin iş gücü piyasalarına yansıması şaşırtıcı olmayacaktır.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin