‘İhlas’lı pişkinlik…

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

İhlas Finans, faizsiz bankacılık hizmeti vermeye başladığı 28 Nisan 1995 tarihinden battığı 2001 senesine kadar milyarlarca liralık mevduat toplamıştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 10 Şubat 2001’de 171 sayılı kararı ile faaliyet izni iptal edilen İhlas Finans geride 80 bine yakın mağdur bıraktı.

ENVER ÖREN: CEKETİMİ SATAR, BORCUMU ÖDERİM

O gün hayatta olan Enver Ören, “İcabında ceketimi satar tek kuruş borçla öbür tarafa gitmek istemem.” dese de vefat ettiği 22 Şubat 2013 tarihi itibarıyla İhlas Finans’ın mudiye 450 milyon dolar borcu öylece duruyordu.

Mudi senelerdir oyalandı, bugün git-yarın gel sözlerinden bunalanlardan bazıları amansız hastalığa düçar oldu. Emekli parasını İhlas Finans’a kaptıran bazı mudiler mevduatını alamadan hayata gözlerini yumdu.

Vefat eden İhlas mudilerinin kanunî varislerine de müşahhas bir cevap verilmediği gibi İhlas Holding’in patronu Mücahid Ören, babasının seneler evvel verdiği sözü tutmak adına zerre kadar adım atmadı.

GELSİN İHALELER

İhlas mağdurlarına nispet yaparcasına “Bizim Evler” inşaat serisine devam ediyor. İstanbul Gaziosmanpaşa ilçesinin kentsel dönüşüm ihalesini aldı ki ihaleye dair telaffuz edilen rakam 1,5 milyar TL.

Sahipsiz bırakılan mağdurların sesi kısıldıkça Mücahid Ören, İhlas Finans batığının semtinden geçmedi.

Eşi ile ne kadar ultra-lüks içinde yaşadıklarının fotoğraflarını cemiyet mecmualarında paylaşacak kadar işi pişkinliğe vurdu. Adeta on binlerce mudi ile alay etti.

Kendisini ipten aldığı için Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) en hararetli müdafiî olarak rüşvet havuzuna balıklama atladı.

TÜRKİYE GAZETESİ, TGRT HABER VE İHA, SARAYIN EMRİNDE

İhlas Holding çatısı altındaki Türkiye gazetesi, İhlas Haber Ajansı (İHA) ve TGRT Haber televizyonu havuzun amiral gemisi Sabah-ATV’yi bile kıskandıracak bir yayın çizgizi takip ediyor.

İhlas medya grubu, Saray’ın emrine amade patronun diyet borcunu ödüyor.

Türkiye’de “ihlas” ve “adalet” gibi manevi veçhesi de olan iki kelimenin ne kadar tefessüh ettiğini gösteren iki müessese var karşımızda: Biri AKP, diğeri İhlas Holding.

Hasattan kalan alın terini faizsiz sistemde tasarruf etmeye karar veren çiftçinin üç kuruşunun üzerinde tepinirken hak ve adaletten yana ahkâm kesen bir iktidar ve ekseriyeti orta ve dar gelirli mudiden gasp ettiği paraları ödemediği halde Hizmet Hareketi’ne terör örgütü iftirasını atabilen İhlas (Işık) medya grubu.

Bozacının şahidi şıracı.

ONLAR BATIRMAK İSTEDİ, HİZMET HAREKETİ KURTARDI

O Hizmet Hareketi ki 17/25 Aralık 2013’te ayakkabı kutularına tıkıştırdıkları rüşvetlerle yakalananların “cambaza bak” taktiğinin eseri iftira/tezvirata rağmen “İslâmî bankacılık 2’nci bir İhlas Finans vakasını kaldırmaz” demiş ve tarihe geçecek bir kampanya ile Bank Asya’ya sahip çıkmıştı.

Yer yer Hizmet’e yakın kimseler tarafından da tenkit edilen o kampanyanın ne kadar kıymetli ve isabetli bir karar olduğunu idrak etmek için İhlas vakasına bakmak kâfi.

Erdoğan, “Bank Asya’yı hortumladılar” senaryosunu boşa düşürerek hevesini kursağında bıraktıkları için Bank Asya’ya para yatıranları hapse atıyor.

Erdoğan’ın diğer bahanelerinde olduğu gibi Bank Asya müşterisi diye masum insanları hapse atmasının hukukî ve ahlakî tek mesnedi yoktur.

Dolayısıyla “Siz batırın dediniz, biz yatırın anladık” kampanyasını halihazırdaki mağduriyetlerin sebebi imiş gibi gösteren beyanlarda bulunmak hakkaniyetli bir mütalaa olamaz.

BATTI DENİLEN BANKANIN KASASINDA 1,7 MİLYAR TL

AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın “Battı.” dediği tarihten 2,5 sene sonra keyfi kararla lisansı iptal edildiğinde Bank Asya’nın kasasında mevduat hariç 1,7 milyar TL özkaynak vardı.

AKP’nin zorbalıkla el koyduğu paralar haricinde kimsenin Bank Asya’da alacağı kalmadı.

Yarın hukuk devletine rücu edildiğinde Bank Asya’nın devlet marifeti ile nasıl batırılmak istendiği, buna mukabil bankayı kurtardığı için on binlerce insanın hapse atıldığı gün yüzüne çıkacaktır.

O gün İhlas Finans’ın sahibi İhlas Holding ile AKP’nin tesis ettiği kirli ittifakın halkın sırtından nasıl servet kazandığı da ayan beyan müşahede edilecektir.

CHP’NİN İHLAS MAĞDURLARI İÇİN HAZIRLADIĞI TEKLİF

İhlas bahsi açılmışken… Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) geç de olsa İhlas Finans mağduriyetinin giderilmesine matuf adım atması mühim.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “İhlaszedelere” dair kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunduklarını belirtti.

Kılıçdaroğlu, “Parlamentoda görev yapan vicdan sahibi AKP, MHP, HDP, İyi Parti vekillerine sesleniyorum: Eğer siz kul hakkından yanaysanız eğer emeği savunuyorsanız, Allah’a inanıyorsanız bu kanuna ‘Evet’ diyeceksiniz.” ifadelerini kullandı.

AKP, İHLAS GRUBU’NU 2004’TE KURTARDI

AKP’nin kirli ittifakı devam ettirmekten başka çaresi yok. MHP de onun yedek lastiği. AKP ve MHP, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için gelen kanun tekliflerinde bile milyonlarca kişinin talebini görmezden gelen iki müttefik.

İktidar partisi AKP, 2004’te dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk’ün gayretiyle TBMM Genel Kurulu’na kadar gelen düzenlemede kendisini inkâr etmeyi göze almış bir siyasî çizgiyi takip ediyor.

Erdoğan bugün kriz sebebiyle ağır yaralı. Vatandaşın bağrını delip geçen krizde bir medya grubunun desteğini kaybetmeyi göze alamaz.

Zira Saray saltanatını ve Türkiye’yi aile şirketi gibi idare etme imtiyazını propaganda ve yalan mekanizmasına borçlu. Haddi zatında Erdoğan oportunizmin, siyasî pragmatizmin yaşayan dahilerinden. Üstelik siyasî hokkabazlığına İslâmîyet’i alet ediyor.

HEMEN İŞ BANKASI SOPASINI GÖSTERDİ

İnsanların malı mülkü gasp edilirken Erdoğan’ın alnı secdeli avanesi, “Hesap sorulmayan tek cemaat mensubu kalmayacak.” gibi boylarından büyük sözler sarf ediyor.

AKP-MHP ittifakına mukabil diğer partiler müşterek hareket etse bile sandalye sayıları maalesef kâfi gelmiyor.

CHP’nin kanun teklifinin kabul edilme ihtimali maalesef çok zayıf. Dikkat ettiyseniz o kanun teklifinin geldiği gün Erdoğan, CHP’ye, “İş Bankası, Hazine’ye devredilecek.” sopasını gösterdi.

Vasiyeti mucibince Atatürk’ün yüzde 28,1 hissesi CHP adına tescil edilmişti. Müteahhitlerin kamudan alacağının bir kısmını Merkez Bankası’nın 2018 kârından ödeyen Erdoğan’a daha fazla para lazım.

Sıra nakit zengini İş Bankası’na geldi.

Gayreti takdire şâyân, amma velâkin CHP’nin işi zor. Türkiye’nin tek adamlığa teslimiyetinde güdük siyasetinin payı olduğunu idrak etseler bile artık çok geç.

CHP, İhlas Finans’ta kirli müttefiklerin sebebiyet verdiği mağduriyeti gidermek maksadıyla girdiği yolda bakalım ne kadar muvaffak olabilecek?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin