Ev hapsindeki konsolosluk çalışanı Erdoğan-Trump görüşmesi öncesi serbest bırakıldı

Türkiye’de ev hapsinde bulunan ABD konsolosluk çalışanı Nazmi Mete Cantürk sağlık sorunları nedeniyle ev hapsinde kaldığı süre de göz önünde tutularak serbest bırakıldı. Kararın Erdoğan-Trump görüşmesi öncesi gelmesi dikkat çekti.

Beyaz Saray, Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın 28-29 Haziran’da Japonya’da düzenlenecek G-20 zirvesinde bir resmi görüşme yapacağını açıklamıştı.

Son olarak NASA çalışanı Serkan Gölge de cezaevinde tahliye edilmişti. ABD Başkanı Donald Trump tahliye için Erdoğan’a teşekkür etmişti.

Nazmi Mete Cantürk, eşi ve kızının yargılandığı davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Duruşmada verilen ara karara göre, Cantürk’ün yargılanma süresince Türkiye’den ayrılmasına izin verilmeyecek ve adli kontrol altına tutulmaya devam edilecek.

ABD’nin İstanbul konsolosluğunda güvenlik görevlisi olan Cantürk ile eşi ve kızı, haklarında hazırlanan iddianamede Cemaat iddiasıyla suçlanıyor.

Hakkında dava açılan üçüncü ABD konsolosluk çalışanı olan Cantürk silahlı terör örgütüne üyelik suçlamalarıyla yargılanıyor. Cantürk’ün yanı sıra iki ABD konsolosluk çalışanının davaları da devam ediyor. ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi olan ve Ekim 2017’den beri tutuklu olan Metin Topuz’un tutukluluğu sürerken, bir sonraki duruşma 28 Haziran’da yapılacak.

ABD’nin Adana Konsolosluğu’nda görev yapan Hamza Uluçay ise ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan 4 yıl 6 ay hapis cezası almış ancak içeride bulunduğu süre göz önüne alınarak 30 Ocak’ta tahliye edilmişti. Uluçay hakkında yurt dışı çıkış yasağı tedbiri bulunuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin