‘Ay ben Berat Albayrak ve Serhat Albayrak’a karşı beraat aldım’

Paradise Papers haberleri sebebiyle hakkında “hakaret ve iftira” suçlamasıyla dava açılan Evrensel gazetesi eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağrı Sarı beraat etti. Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Çağrı Sarı hakkında “üzerine atılı suçun unsurlarının oluşmadığına” hükmetti. Çağrı Sarı, kararı sosyal medya hesabından, ‘Ay ben Berat Albayrak ve Serhat Albayrak’a karşı beraat aldım.’ diye duyurdu.

Siyasetçiler ile patronların vergiden kaçınmak için yaptıkları para transferlerini konu alan ve Türkiye’den geçen dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, şimdi Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak ile kardeşi Serhat Albayrak’ın adının geçtiği, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın iki oğlunun da ‘offshore’ şirket sahibi olduğunu ortaya koyan Paradise belgelerine ilişkin haberler Evrensel’de de yayımlanmıştı.

50 ülkeden 120’den fazla politikacı ile çok sayıda patronun off shore hesaplarıyla ilgili “Paradise Papers” adı verilen ve toplam 13 milyon 400 bin belge dünya genelinde 96 basın-yayın kuruluşu tarafından incelenerek yayımlandı. Belgelerde Türkiye’den de siyasetçiler ve yakınlarının adı geçmişti.

Adı geçen belgelere ilişkin Evrensel’de 8 Kasım 2017 tarihli “Paradise Papers kayıtlarından Albayrak ve ağabeyi de çıktı” ve 9 Kasım 2017 tarihli “Paradise Papers: Kendilerine cennet halka cehennem” başlıklı haberler nedeniyle Çağrı Sarı’ya dava açılmıştı. ‘Hakaret’ ve ‘iftira’ iddialarıyla açılan davada Sarı için 6 yıla kadar hapis cezası istenmişti.


Fettah Tamince’den damat Berat ve kardeşi Serhat Albayrak’a kadar 100’e yakın işadamı Paradise Papers’te


Binali Yıldırım’ın ‘araştırılsın’ dediği konuda gelinen son nokta: Paradise Papers haberleri erişime kapatıldı

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin