Akar, ABD’ye meydan okudu: Kendi dünyamızı kurarız

Hulusi Akar, Türkiye Amerika ilişkilerini düzeltmek için geçtiğimiz Nisan'da bir dizi ziyarette bulunmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakan Vekili Shanahan’ın mevkidaşı Hulusi Akar’a 6 Haziran’da yolladığı mektubun yankıları sürüyor. Mektuba şu ana kadar doğrudan cevap vermeyen Akar attığı tweetle Beyaz Saray’a ‘Kendi dünyamızı kurarız’ resti çekti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın kendisine yolladığı S-400 muhtırasına sosyal medya üzerinden cevap verdi.

AKAR, AMERİKA’YA TWEET İLE MEYDAN OKUDU

Akar, şahsi Twitter hesabında şu ifadeleri kullandı: “S-400 konusunda imzalar atıldı, bu böyle bilinsin. F-35 anlaşmasından ABD cayarsa, kendi dünyamızı kurarız.”

Akar’ın tweeti, “Türkiye S-400’de geri adım atmayacak” şeklinde tevil ediliyor.

 

55 YIL SONRA 2’NCİ JOHNSON MEKTUBU

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan, Milli Savunma Bakanı Akar’a 6 Haziran’da gönderdiği mektup, 5 Haziran 1964’te ABD Başkanı Lyndon B. Johnson’ın dönemin başbakanı İsmet İnönü’ye yolladığı mektuba benzetilmişti.

Muhtevası ve kullanılan dil itibarıyla “2’nci Johnson Mektubu” diye nitelenen son mektubun Ankara’ya S-400 anlaşmasından çekilmesi için verilmiş “son muhtıra” olduğu belirtiliyor.

MÜEYYİDELER F-35 İLE SINIRLI KALMAYACAK

Shanahan’ın mektubunda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini teslim almasının F-35 savaş uçaklarının teslimatının engellenmesinden öte müeyyidelere sebep olacağı ifade edilmişti.

Shanahan’ın mektubunda ABD Kongresi’nin 2017 yılı ağustos ayında çıkardığı ABD’nin Hasımlarıyla Müeyyideler Yoluyla Mücadele Etme Kanunu’na (CAATSA) atıf yapılması manidar bulunmuştu.

HASIMLARLA MÜCADELE KANUNU TÜRKİYE İÇİN UYGULANIRSA…

Mektupta, “F-35’ler konusunda alınan tedbirler, S-400’lerin Türkiye’de bulunmasının sebep olacağı risklerle ilgili ve Rusya ile ilintili olan CAATSA yaptırımlarından ayrıdır. Türkiye’nin S-400’leri satın alması durumunda CAATSA müeyyidelerinin uygulanması konusunda Kongre’de güçlü ve partiler üstü bir kararlılık bulunuyor.” ifadesi kullanılmıştı.

 

İLKER BAŞBUĞ: BU KRİZDEN NASIL ÇIKILACAK?

Eski genelkurmay başkanı İlker Başbuğ da Twitter üzerinden, “ABD Kongresinden sonra Savunma Bakanlığı da Türkiye’nin karşısında yer almıştır. Bu krizden nasıl çıkılacak?” sorusunu yöneltti.

ABD’den gelen sert mektup, diplomasi çevrelerinde etkiyi Foreign Policy dergisine sızdırılmıştı.

1 YORUM

  1. Burnunu pislige sokup, bunun faturasini millete kesmek, onlarca yillik cumhuriyet kazanimlarini heba etmek maharet degildir; ve dahi, mahiyetindeki askerine sahip cikamayan ve ona kumpas kurmaktan baska birsey bilmeyen bedbahtlar, kendi dunyasini kuramaz…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin