ABD’li yetkili: Türkiye’nin Suriye kuzeyinde operasyon yapmasına gerek yok

ABD ve Türkiye arasında Suriye’de muhtemel bir güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin görüşmeler devam ederken, Amerikalı bir yetkiliden konuyla ilgili açıklama geldi.

VOA Türkçe’nin aktardığına göre, Reuters’a konuşan yetkili Suriye’nin kuzeydoğusuna olası bir operasyonun Türkiye’yle görüşülmediğini belirtti, Ankara’nın güvenlik kaygılarını gidermek için böyle bir operasyona ihtiyaç duyulmadığını düşündüğünü söyledi.

Türk basınında bir süre önce yer alan haberde Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkilinin Ankara’nın Amerika ve Rusya’ya Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG kontrolündeki bölgeye muhtemel bir operasyonu görüştüğüne ilişkin sözlerine yer verilmişti.

ABD’li yetkili Reuters’a açıkladı

Reuters haber ajansına konuşan ve ismini vermeyen Amerikalı yetkili ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Amerika, Suriye’nin kuzeydoğusuna Türkiye ile olası bir operasyonu görüşmüyor. Türkiye’nin güvenlik kaygılarını giderecek bir güvenlik mekanizması ya da ‘güvenli bölge’ oluşturulması konusunda çok kez görüşmelerde bulunduk. Güvenlik mekanizmasının ayrıntıları görüşülüyor ve geliştiriliyor. Ancak ABD açısından mekanizma Türkiye’nin bir operasyon yapmasını gerektirmiyor.”

Türkiye, Suriye’nin kuzeyine operasyon düşünüyor

Türkiye, Suriye sınırında Fırat Nehri’nin doğusundaki bölgede Amerikan askerlerinin çoğunluğunun çekilmesinin ardından güvenli bölge oluşturmak istiyor. ABD ordusu Suriye’de IŞİD’e karşı mücadelede müttefiki olan ve başını YPG’nin çektiği Suriye Demokratik Güçleri’ne destek veriyor.

YPG’yi terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olarak gören Türkiye ise bir süredir Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyon düzenleme tehdidinde bulunuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin