ABD’den Türkiye’ye S-400 iptali için 2 hafta süre

HABER | WASHINGTON, Tr724

Amerikan CNBC kanalı, salı günü öğleden sonra (yerel saatle) yayınladığı özel haberi ile ABD’nin Türkiye’ye S-400 füze sisteminden vazgeçmesi için iki hafta süre tanıdığını duyurdu. Habere göre, Ankara’nın S-400’den vazgeçmemesi halinde F-35 savaş uçakları teslim edilmeyecek. Türkiye’nin programdan çıkartılacak. ABD ‘etkili yaptırımlar’ uygulayacak.

CNBC’nin haberine göre ABD Türkiye’ye S-400’lerden vazgeçilmesi ve onun yerine ABD yapımı Patriot sistemlerinin alımı yönünde karar vermesi için iki haftalık süre verdi.

İsmini açıklamayan kaynakların ifadesine göre, Türkiye S-400 alımını iptal etmemesi halinde ciddi yaptırımlarla karşılaşacak. Türkiye’nin sipariş ettiği 100 adet F-35 teslim edilmeyecek. Ayrıca Türkiye ABD yaptırımlarına muhatap olacak ve NATO’dan sert tepki görecek.

ABD kanalı CNBC’ye konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, S-400 teslimatının tamamlanması durumunda Türkiye’nin çok ciddi sonuçlarla karşılaşacağını vurguladı. Aynı yetkili Türkiye’ye yapılan Patriot önerisinin son teklif olduğunu da sözlerine ekledi. Habere göre, Türkiye’nin S-400’den vazgeçmemesi halinde F-35 uçaklarının üreticisi Locked Martin firması üretim zincirini yeniden planlamaya hazırlanıyor.

ABD KONGRESİ YAPTIRIM LİSTESİ HAZIRLADI

Öte yandan Temsilciler Meclisi’ndeki iki partinin de desteğiyle hazırlanan yasa tasarısına göre, Türkiye S-400 savunma sistemlerindan vazgeçmezse F-35 programından çıkarılacak. 372 sayılı yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’ndeki hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçilerce imzalandı. Ayırca Türkiye’ye yönelik “ABD’nin düşmanlarına yardım etmekten dolayı ambargo’ (CAATSA) yasası kapsamında çok geniş bir yaptırım listesi de hazırlandı.

Buna karşılık Türkiye tarafı, S-400’lerden geri adım atılmayacağını dile getiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan haftasonu yaptığı açıklamada “o iş bitti, bize Temmuz’da teslim edeceklerdi ama tarihi öne çekilecek, belki daha erken teslim alabiliriz.” demişti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise S-400’lerin NATO sistemlerine entegre edilmeyeceğini ve anlaşmanın yürürlükte olduğunu söylemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin