250 milyar TL’yi kim kaybetmiş ki siz buldunuz?

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Seçim için bu kadar kuyruklu yalanı ipe dizmekten hicap etmiyorlar.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Betül Selçuk’un öncülüğünde 16 bakan her kürsüye çıktığında istihdamı artıracaklarını söylüyor. Elinizi tutan mı vardı? Artırsaydınız…

Bakanların istihdamı artırmaktan bahsetmesinden herkes memnuniyet duyar. Amma velâkin işsizliğin tarihî rekorlar kırdığı bir dönemde sadece tribünlere oynamak en hayatî mesele istismar edilmemeli.

ÇAYA ÇORBAYA “SEFERBERLİK”

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) devr-i iktidarında içi en fazla boşaltılan kelimelerin başında “seferberlik” kelimesi geliyor. Çaya çorbaya limon misali her fiyaskonun akabinde seferberlik ilan ediliyor.

Patlıcanın kilosu 15 liraya fırladığında da dolar 7 liraya yükseldiğinde de seferberlik. Bir de her seçim arefesinde bizzat AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış kurdelasını kestiği “istihdam seferberliği” kampanyaları var ki artık o slogandan işsizlere gına geldi.

AKP 17 senedir iktidarda ve istihdam bakiyesi evvelki hükûmetleri mumla aratıyor.

İşsizlik yüzde 10’u aştığında “kriz” alarmı veriliyordu. AKP işsizliği yüzde 11-13 arasında gezdiriyor. Yüzde 10’un altına nadiren indi. Senelik oran çift haneye demir attı.

AÇIKLANAN YÜZDE 12,6, SOKAKTAKİ İŞSİZLİK YÜZDE 18,3

Bahse konu oranı da Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) iş bulma ümidi kalmayanlar ile çalışabilecek vaziyette olduğu halde İş Kurumu’na müracaat etmeyenlerden müteşekkil 2,4 milyon kişiyi liste dışında tutmasına borçluyuz.

2018 yılı kasım ayına ait yüzde 12,6 diye açıklanan işsizlik oranı gerçek işsizler ilave edildiğinde yüzde 18,3’e yükseliyor. 15 ila 24 yaş arasında ne eğitimde ne de istihdamda olan yüzde 24,3 de işsizliğe dahil değil.

O dahil değil, bu dahil değil derken kırpılmış hali ile genç işsizlik yüzde 23,6’ya yükseldi.

Devlet bile en az 4 gençten birinin işsiz kaldığını itiraf ediyor. İşsizlik maaşına 2018 senesi aralık ayında 450 bin kişi müracaat etmişti. 2019’un ilk ayında 627 bin kişi işsizlik maaşı kuyruğuna girdi.

Yeni istihdamdan vazgeçtik çalışanlar da işini kaybetmiş.

İŞSİZLİK FONU DA OLMASA

Arada 3 ila 6 ay arasında değişen müddette belediyelerde ve diğer kamu kurumlarında istihdam edilenlerin masrafları de İşsizlik Fonu Sigortası’ndan karşılandığına göre AKP hükûmeti yüzde 20’ye yaklaşmış işsizliği içi boş sözlerle düşürülemeyeceğini kabul etmeli.

Erdoğan’ın her fırsatta ismini yermek için telaffuz ettiği Bülent Ecevit’in Uluslararası Para Fonu (IMF) reçetesine göre kurduğu o fon olmasa vay halimize! Böyle giderse batık fonlardan birine dönüştürülecek.

Hele hele 31 Mart Mahallî İdareler Seçimi’ne doğru anketlerde halk desteğinin azaldığını, vatandaş için en acil meselenin işsizlik ve kriz olduğunun altının kalın kalın çizildiğini gördükçe ağızlarından çıkan rakamı kulakları duymaz oldu.

O KADAR KİŞİYE İŞ BULABİLMEK İÇİN 250 MİLYAR TL LAZIM

Neymiş efendim! Bir sene 2,5 milyon kişiye iş verilecekmiş. Bir kişinin senelik istihdam maliyeti 100 bin lira. Sektöre ve istihdam edilen kişinin niteliklerine göre maliyetin 250 bin lirayı bulduğu da vaki.

Biz maliyeti ortalama 100 bin lira kabul edelim. 2,5 milyon kişinin istihdam edilebilmesi için 250 milyar TL kaynak lazım. Nerede bu kadar kaynak?

Böyle bir kaynağın olmadığını şuradan anlıyoruz. 2009 senesinde birkaç seneliğine Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) için ödünç alınan 14 milyar TL hâlâ İşsizlik Fonu’na iade edilmedi.

FONDA BİLE O KADAR PARA YOK

Fondan 2018’in sonunda kamu bankalarına 11 milyar TL daha aktarıldı. Çalışanların ve işvererenin sırtına bindirilmiş fonun kaynaklarını kanun bile çıkarmaya ihtiyaç duymadan kullana AKP’ye birilerinin fonda bile 250 milyar TL olmadığını söyleyebilir mi?

Fonun toplam büyüklüğü 127 milyar TL. Hükûmetten de 25 milyar TL -kanunî     faizi ile- alacaklı.

Mamafih son bir senede 1,2 milyon kişiyi daha işsizliğe mahkûm etmiş bir iktidarın kriz ikliminde 2,5 milyon kişiye iş bulacağına kargalar bile güler.

Seçime kadar 2,5 milyon kişi için istihdam seferberliği yalanını yutturalım ötesi mühim değil, öyle mi?

Uysal atın çiftesi pek yaman olur! Hele hele o at açlık ve susuzluk çekiyorsa…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin