2019’da Dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde İslam ülkesi yok

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, Tr724

Dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında Avrupa ülkeleri yine ilk sıraları paylaştı. Birinci sıraya Finlandiya otururken, hiçbir İslam ülkesi ilk 10’a giremedi. Türkiye ise mutluluk sıralamasında gerilemeye devam ediyor. Bu yıl 79’uncu sırada yer bulan Türkiye, 2017’de 69, 2018’de 74. sıradaydı.

Birleşmiş Milletler 2019 Dünya Mutluluk Raporu’nda, Finlandiya tüm kategoriler dalında dünyanın en mutlu ülkesi seçildi. Norveç ikinci sırada, Danimarka üçüncü sırada yer aldı. İzlanda dördüncü, Hollanda ise beşinci sıraya yükseldi. İsviçre, İsveç, Yeni Zelanda, Kanada ve Avusturya ilk 10’a giren diğer ülkeler.

Birleşmiş Milletler 2019 Dünya Mutluluk Raporu hazırlanırken 156 ülke arasında sıralama yapılıyor. Servet dağılımı, sosyal uyum, cömertlik, yaşam beklentisi ve seçim özgürlüğü dahil olmak üzere bir dizi faktöre dayanarak ölçümler yapılıyor. Finlandiya 2014’ten bu yana istikrarlı yükselişini bu yıl liderlik koltuğuna oturarak devam ettirdi. 

GÜNEY SUDAN EN MUTSUZ ÜLKE

Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı verilerine göre, ABD 19, Türkiye ise mutlu ülkeler arasında 79’uncu sıraya geriledi. Gerileyen bir diğer ülke Rusya oldu. Rusya 9 sıra düşerek 68. oldu.

Dünyadaki en mutsuz ülke sıralamasında ilk sırada ise Güney Sudan var. Onu Burundi takip etti. Orta Afrika Cumhuriyeti, Tanzanya, Yemen, Ruanda, Suriye, Liberya, Haiti ve Malavi son 10 sırayı oluşturdu.

Bu yıl ‘Mutluluk ve Toplum’ temasıyla yayınlanan raporda, mutluluğu etkileyen unsurlar ve sebep olduğu sonuçlar da analiz edildi. Teknoloji, sosyal normlar, hükümet politikaları ve çatışmaların belirleyiciliğine dikkat çekildi. Sosyal medyada ve dijital ortamlarda çok zaman geçiren toplumların, bu alanlarda az zaman harcayan ülkelerden daha mutsuz olduğu tespitinin altı çizildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin